BX MOD

BX MOD to sposób na uruchomienie procesora Intel z rdzeniem Tualatin, na płycie głównej Slot1 z chipsetem i440 BX. Okazuje się, że dosyć łatwo można obejść zmiany w wyprowadzeniach nowych procesorów, modyfikując dobrą przelotkę Slot1<->FCPGA. Erio – dzięki za informacje o możliwości takiej modyfikacji!

Intel wypuscił nową serię celeronów. Nowe jądro, zwane tualatin wykorzystuje technologię 0.13um, co z użtykowego punktu widzenia pozwa znacznie je podkręcać. Niestety procesory te uzywają obudowy fc-pga2 i napiecia rdzenia 1.475V. To sprawia, że nie są kompatybilne ze starymi (ani nowymi) płytami głównymi. Na szczęście Intel nie zapomniał o zdolnych ludziach, którzy dzięki drobnej przeróbce mogą uruchomić nowy procesor na starym sprzęcie :)

Chciałym jednocześnie podziękować przyjacielowi – Erio – który powiedział mi o modyfikacji i który nie pozwolił się poddać kiedy już myślałem że się nie uda. DZIĘKI ERIO!!!

Udało mi się uruchomić tualatina 1GHz na płycie ASUS P3B-F i przelotce MS-6905 (microstar). Procek stabilnie chodzi na 1.33GHz (133FSB, 33PCI), ale poszedł też na 1.5GHz (150FSB, 2/3AGP), z tym że pojawiały się problemy z innymi urządzeniami i stabilnością.

Zbudowałem też drugą przelotke slot1<->fc-pga2 używając przelotki microstar MS6905 v2.0 slot1<->fc-pga. Przelotka działała na płycie SOLTEK SL-67EB z procesorem tualatin 1.0A i 1.3A.

Źródło informacji: http://digilander.libero.it/grandecigno/Tua_BX_41.htm

Instrukcja

Nie ma duzej roznicy miedzy obudowa fc-pga a fc-pga2. Cztery piny ktore byly zwarte do masy w fc-pga sa uzyte w fc-pga2. Aby uruchomic tutalina w gniezdzie fc-pga nalezy odizolowac trzy piny procesora, a nastepnie zewrzec dwa. Dzieki temu uzyskamy adapter fc-pga->fc-pga2 :) Niektorzy, jakze brutalni ludzie, wyrywaja procesorkom nozki. Ja postanowilem przeprowadzic wszelkie modyfikacje na przelotce slot1<->fcpga zeby nie uszkodzic plyty glownej ani procesora na ktory mam 3 lata gwarancji =)

Druga wazna rzecza jest napiecie rdzenia (Vcore). Stare celerony uzywaly 2V, nowsze coppermine’y 1.7V. Tulatiny moga pracowac na napieciach od 1.475V do 1.65V. Kazdy celeron posiada piny zwane VID0-VID4 ktorymi wybiera sie napiecie rdzenia jakie musi dostarczyc plyta glowna. Laczac odpowiednio te piny do masy albo do plusa mozemy wybrac odpowiednie Vcore. Jesli uzywasz dobrej przelotki ze stabilizatorem, odpowiednie napiecie wybierze dla ciebie przelotka. Nie musisz wtedy bawic sie pinami VID0-VID4 :)

Krok po kroku:

Usunac z procesora 3 czerwone piny lub ich odpowiedniki na podstawce

Jesli usuwasz piny z procesora powinno to wygladac mnie wiecej tak:

Polacz piny PWRGD i VttPWRGD jak to pokazuje pierwszy rysunek. Jesli uzywasz dobrej przelotki ustaw odpowiednie napiecie Vcore w SETUPie. W przeciwnym wypadku ustaw je pinami VID0-VID4. Rysunek pierwszy pokazuje jak ustawic napiecie 1.65V. Ponizsza tabela pokazuje ustawienia dla innych napiec.

To wszystko! Powodzenia i dobrej zabawy :) Badz bardzo ostrozny i pamietaj ze cierpliwosc jest cnota – w przeciwnym razie mozesz uszkodzic komputer, za co ja oczywiscie odpowiedzialnosci nie biore). Ponizej zdjecia dzialajacego sprzetu po modyfikacji.